Obelynės parkas

(Kauno rajonas, Ringaudai)

Parkas yra Kamšos botaninio–zoologinio draustinio teritorijoje, Ringaudų gyvenvietės pakraštyje,  ribojasi su giliomis Varžupio ir Obelynės upelių griovomis. Tai gamtininko profesoriaus Tado Ivanausko įkurtas parkas, jo sodyboje. Parkas paskelbtas respublikinės reikšmės istoriniu, kraštovaizdžio, architektūros paminklu. Parko vieta GoogleMaps žemėlapyje

Susitikome su parko savininke Eleonora Baltuškevičiene, kuri labai įdomiai ir maloniai papasokojo apie parką. 1920 m. prof. T. Ivanauskas nusipirko 8 ha žemės, pastatė čia gyvenamąjį namą, kitus pastatus ir įkūrė Obelynės botanikos parką. Pavadinimas kilo nuo skardžiuose gausiai žydinčių ir derančių obelų. Tą vietą jau nuo seno piemenėliai vadino Obelyne.  Pavadinimą profesorius tokį ir paliko. Parkas išties gausus ne vien medžių įvairove, bet ir dideliais, galingais medžiais, kurie mus labiausiai domina.

Prie namo auga vienas iš Lietuvoje storiausių ginkmedžių - dviskiautis ginkmedis (Ginkgo biloba / Maidenhair Tree). Medžio kamieno apimtis 1,25 m aukštyje 1,43 m. Aukštis 15,2 m. Medis gyvybingas, jo amžius siekia 50 metų.

Sodyboje prie vartelių auga paties profesoriaus T. Ivanausko įskiepyta į mažalapią liepą didžialapė liepa (Tilia platyphyllos / Large -leaved Lime). Liepai apie 60 metų.

Netoli liepos auga galingos trys didžiosios tujos (Thuja plicata / Western Redcedar). Vienos tujos kamieno apimtis 1,3 m aukštyje – 2,54 m, kitos  - 2,68m , trečios – 2,47m. Medžių aukštis 25,8 m. Šių medžių amžius siekia apie 90 metų.

Sodo pakraštyje auga įspūdingas turkinis lazdynas (Corylus corulna / Turkish Hazel). Jo kamieno apimtis 1,98 m, aukštis 18,8 m.

Netoli jo auga nuostabi kanadinė cuga (Tsuga canadensis / Eastern Hemlock). Jos kamieno apimtis 2,54 m. aukštis 19,6 m. Medis labai gyvybingas, jo šakos liečia žemės paviršių, sudaro didelį pavėsį.

Parke keikvienas medis turi savo istoriją. Štai netoli namo augančios dvi didžiulės vakarinės tujos (Thuja occidentalis / Eastern White Cedar) buvo pasodintos prof. T. Ivanausko žmonos brolio garbei. Europinių kukmedžių (Taxus baccata/European Yewdaigai buvo parsiųsti net iš Amerikos. Siunčiant iš Amerikos daigai 3 mėnesius buvo sulaikyti Maskvoje karantine. Stebėtina tai, kad jie tiek laiko išbuvę nepasodinti, po to prigijo.

Parke auga įspūdingos lajos geltonžiedė katalpa (Catalpa ovata/ Catalpa). Jai apie 50 metų.

Visą parką supa paprastųjų eglių (Picea abies/ Norway Spruce) alėja. Ji sodinta kartu su kuriamu parku. Šiuo metu dalis senosios alėjos yra sunykusi, vietoje jos prieš 6-7 metus palaipsniui  atsodinta nauja. Kiekvienais metais senoms eglėms sunykus alėja yra atsodinama naujomis.  Yra likę tik  kelios pirmosios alėjos eglės, kurios dar gyvybingos auga.

Geltonžiedis tulpmedis (Liriodendron tulipifera/ Tulip Tree) ko gero vienas stambiausių tulpmedžių Lietuvoje. Gaila, kad prieš 3 metus jo viena dižiulė šaka išlūžusi. Medžio kamieno apimtis 1,3 m aukštyje 1,83 m, aukštis 18,6m.

Obelynės parke auga daug įvairių medžių, kurie dar nepretenduoja į rekordininkus, bet auga ir laukia savo eilės. Tai raudonieji ąžuolai, graikiniai riešutmedžiai, pilkosios ir serbinės eglės, pirmosios skiepytos prof. T. Ivnausko gudoblės, europiniai ir pilkieji kėniai, gyvatšakės eglės, raudonieji bukai, tujeniai, kuriliniai maumedžiai. Parką aplankėme žiemą ir pasidžiaugėme jo žiemišku žavesiu. Čia verta pabuvoti visais metų laikais.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Nuotraukos ir medžių duomenys arboristo Leonardo Mekionio. Informaciją parengė Giedrė Adomaitytė.

←Grįžti į  Įspūdingi medžiai

←Grįžti į Kauno rajonas